۱۳۹۷ يکشنبه ۵ اسفند
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت اداره کل مدیریت بحران دفترمدیریت بحران
صفحه اصلی
1397/02/11 اهم گزارش عملكرد سازمان مديريت بحران كشور در سال گذشته
اهم گزارش عملكرد سازمان مديريت بحران كشور در سال گذشته
به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت بحران كشور اسماعيل نجار معاون وزير و رييس سازمان مديريت بحران كشور از پيگيري‌ها براي مصوب شدن "لايحه بيمه همگاني مخاطرات طبيعي" خبر داد و گفت: در همين زمينه نماينده‌اي به منظور تهيه پيش نويس و تامين بار مالي آن در راستاي رفع ايرادات شوراي نگهبان معرفي شده است.
وي با اشاره به اينكه در سنوات گذشته 17 مركز كنترل و مديريت مخاطرات طبيعي در استانهاي كشور به بهره برداري رسيده و 10 پروژه نيز در مراحل اجراي عمليات ساختماني هستند، افزود: از سوي ديگر نيز پيگيري‌هاي لازم از سازمان برنامه و بودجه كشور جهت تأمين اعتبار بمنظور احداث، تكميل و تجهيز پايگاه‌هاي چند منظوره مديريت بحران در مناطق شهري كشور صورت گرفته است.
معاون وزير كشور با اعلام اينكه تا كنون 148 پايگاه مديريت بحران احداث شده و به بهره برداري رسيده است و 118 پايگاه چند منظوره مديريت بحران نيز در مراحل مختلف عمليات اجرايي هستند، گفت: با پيگيري هاي انجام شده توسط دفتر فني سازمان، زمين مناسبي در محدوده شهر آفتاب به مساحت حدود 8 هكتار جهت احداث مركز كنترل و مديريت مخاطرات طبيعي كشور اختصاص يافته و مشاور طرح و پيمانكار ديوار و احداث سوله انتخاب شده است.            
وي با اشاره به بررسي عملكرد مقاوم سازي مدارس از سال 84 تا سال 95، گفت: از ابتداي شروع طرح (سال 1384)، در مجموع 36 درصد از كلاس هاي نامقاوم مدارس كشور (93427 كلاس) با اعتباري بالغ بر 56260 ميليارد ريال، مقاوم سازي و ايمن سازي شده است.
نجار در ادامه به آخرين گزارش بنياد مسكن اشاره كرد و اظهار داشت: بر اساس آخرين گزارش بنياد مسكن انقلاب اسلامي در حال حاضر 5 ميليون و 373 هزار واحد مسكوني روستايي در كشور وجود دارد كه بمنظور مقاوم سازي اماكن غيرمقاوم، تعداد 1ميليون و 797 هزار و 194 واحد عقد قرارداد شده و عمليات احداث و نوسازي 1 ميليون و 606 هزار و 799 واحد به پايان رسيده است.
رييس سازمان مديريت بحران كشور نظارت بر استانداردهاي اجباري در مراحل توليد، توزيع و مصرف مصالح ساختماني از طريق تعامل با سازمان ملي استاندارد ايران و انجام پيگيري هاي لازم از ادارات كل مديريت بحران استان ها را از ديگر اقدامات اين سازمان عنوان كرد و ادامه داد:  به منظور كنترل سيلاب و مديريت خشكسالي اجراي پروژه هاي آبخيزداري پيگيري شد؛ در اين رابطه پس از اخذ مطالعات انجام شده توسط وزارت جهاد كشاورزي ، 10 استان به عنوان استان هاي اولويت دار شناسايي شدند و پيشنهاد اعتبار به مبلغ 2000 ميليارد ريال به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده است.
وي با اعلام اينكه در سال 1396، 31 استان كشور تحت تأثير وقوع حوادث غيرمترقبه نظير زلزله، سيل، طوفان و ... قرار گرفتند افزود: تعداد 72739 واحد مسكوني شهري و روستايي دچار آسيب كلي شده و به 88823 واحد مسكوني آسيب جزيي وارد شده است؛ با پيشنهاد اختصاص اعتبارات بازسازي به بنياد مسكن انقلاب اسلامي و پيگيري هاي انجام شده روند بازسازي مناطق آسيب ديده در حال انجام است.
رييس شوراي هماهنگي مديريت بحران كشور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل و تشكيل ستاد ملي پيشگيري و مقابله با بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان گفت: برگزاري كارگاههاي آموزشي و تمرين ستادي غدير 2 در استانهاي آذربايجان شرقي ، همدان، فارس، مازندران وخراسان رضوي با حضور اعضاي اصلي شوراي هماهنگي مديريت بحران استانهاي سراسر كشور برگزار شد.
دبير شورايعالي مديريت بحران كشور ضمن اشاره به ابلاغ بخشنامه آمادگي در مقابل حوادث طبيعي در تعطيلات نوروزي گفت: حضور و مشاركت 700 تشكل مردم نهاد در برنامه هاي مشترك مديريت بحران با هدف افزايش نقش سازمانهاي مردم نهاد در چرخه مديريت بحران را از ديگر اقدامات عنوان كرد.
معاون وزيركشور با بيان اينكه تهيه و تدوين و پيگيري لايحه دايمي شدن قانون سازمان مديريت بحران كشور از طريق دولت و مجلس شوراي اسلامي نيز از ديگر اقدامات انجام شده در سال 96 است، گفت: اميدواريم در سال 97 اين لايحه تصويب و براي اجرا ابلاغ شود چرا كه در كشور پر مخاطره‌اي همچون ايران نيازمند يك ساختار قوي و منسجم با اختيارات كافي به منظور امداد رساني به حوادث احتمالي هستيم.
نجار با بيان اينكه مطابق توافق نامه همكاري كه ميان سازمان مديريت بحران كشور و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به امضاء رسيده است، گفت: جلسات هماهنگي و هم افزايي پيرامون بهره مندي از ظرفيت هاي نيروهاي مسلح در هنگام بروز رخدادهاي طبيعي تشكيل و در حوادث بزرگي نظير زلزله غرب كشور بكار گيري شده است.
تعداد بازدید: 48
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal