۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۷ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت اداره کل مدیریت بحران دفترمدیریت بحران
صفحه اصلی
1400/07/24 آمادگی استان برای انجام مبادلات مرزی
آمادگی استان برای انجام مبادلات مرزی
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: استان برای انجام مبادلات مرزی با کشور افغانستان آمادگی لازم را دارد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در نشست جمعی از تجار و فعالان اقتصادی کشور افغانستان، ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه مبادلات مرزی با کشور همسایه خاطرنشان کرد: در هر سطحی که تجار و فعالان اقتصادی کشور افغانستان آمادگی انجام مبادلات مرزی را داشته باشند، ما نیز مهیای همراهی هستیم.
وی ادامه داد: در هر چهار معبر مرزی استان ماهیرود، یزدان، گلورده و دوکوهانه زیرساخت های لازم مهیا و نیروی انسانی، سیستم های گمرکی، ارتباطی، اداری و ... مستقر بوده، آماده ارائه خدمات می باشند.
استاندار با اشاره به این که خداوند برای تأمین معیشت ما انسان ها ، تمام ملزومات لازم را فراهم آورده، گفت: ایران و افغانستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، ذخایر معدنی، محصولات کشاورزی، ظرفیت های گردشگری و نیروی انسانی باانگیزه ، فرصت های بی نظیری در اختیار دارد و استفاده از این استعدادها می تواند به توسعه مبادلات دو کشور بینجامد.
ملانوری متذکر شد: آن چه می تواند به استفاده از این ظرفیت ها و توسعه مبادلات مرزی دو منطقه بینجامد، اراده و توان فعالان اقتصادی و تجار است.
وی با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه، اظهار داشت: موانع و مشکلات موجود در حوزه تجارت و بازرگانی که در این جلسه نیز عنوان شد، پیگیری و رفع خواهد شد.
استاندار به اقدامات انجام شده در معابر مرزی استان اشاره کرد و گفت: با اشراف به این که فعالیت گذرهای مرزی برای همه، به ویژه مرزنشینان مهم است، برای رونق بازارچه ها تلاش کردیم، به گونه ای که در اتفاقات اخیر افغانستان، با حضور جدی کلیه دستگاه های متولی، مرز ماهیرود ما حتی یک روز هم تعطیل نشد .
ملانوری ادامه داد: در همین شرایط، با توجه به مطالبه مردم کلاته نظرخان، بازگشایی بازارچه یزدان و آغاز خرده فروشی از این معبر رقم خورد و شرایط برای توسعه خدمات در این معبر فراهم است که البته در آن سوی مرز هم باید زمینه لازم فراهم گردد.
وی با اشاره به مشکلات موجود در آن سوی مرزهای استان تأکید کرد: خراسان جنوبی آمادگی لازم برای همکاری با کشور افغانستان در راستای رفع این مسایل از جمله اصلاح محورهای مواصلاتی را دارد.
به گفته وی؛ به جهت تسهیل شرایط راه دسترسی یزدان به کلاته نظرخان را تسطیح نموده ایم و امکان ارائه این خدمات باز هم وجود دارد.
استاندار با تأکید بر این که با استفاده از فرصت پیش آمده باید مرزها را فعال تر کنیم، گفت: در هر بخشی که می توانید نیروی انسانی را تأمین کنید یا شرایط را برای مبادلات مرزی فراهم نمایید، در هیچ کدام از این چهار معبر مشکلی نداریم.
ملانوری از اهمیت تولید گفت و اظهار داشت: با وجود فرصت های صنعتی، معدنی و کشاورزی موجود، جای سرمایه گذاری در زمینه تولید خالی است.
وی ادامه داد: ما آمادگی کامل برای فراهم کردن شرایط، صدور مجوزهای لازم، تأمین فضا و ... را در راستای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی به صورت فردی یا مشارکتی داریم .
استاندار با اشاره به اقدامات استان در زمینه حل مشکلات موجود با استفاده از توان بخش خصوصی و بهره برداری از منابع داخلی ، گفت: این امکان در استان فراهم شده که سرمایه گذار سطح تولید خود را ارتقاء ببخشد و در راستای مسئولیت های اجتماعی ، خدمات اجتماعی ارائه کند و راه، بیمارستان، مرکز بهداشتی و ...احداث نماید.
به گفته وی؛ وقتی مردم یک جامعه توانمند می شوند که مطالبه گری جدی داشته باشند.
ملانوری از حضور کارشناسان زمین شناسی و تکمیل اطلاعات شناسایی پهنه های معدنی در هفته آینده گفت و از ورود فعالان اقتصادی و متخصصین افغانستانی به این موضوع نیز استقبال کرد.
وی با اشاره به اشتراکات دو کشور، تصریح نمود: شرایط فعلی افغانستان گذراست و نباید باعث شود که فعالیت های اقتصادی و مراودات دو منطقه کمرنگ شود.
استاندار در پایان از مطالبات تجار در این جلسه گفت و دستورات لازم به منظور پیگیری این درخواست ها در بازه زمانی مشخص و محدود را به دستگاه های اجرایی صادر کرد.
ملانوری با اشاره به این که ظرف یک ماه آینده جلسه بعدی این نشست را ترتیب خواهیم داد، متذکر شد: طی این مدت دستگاه های اجرایی و تجار دو منطقه زمینه های سرمایه گذاری های مشترک را احصا نمایند تا در جلسه آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
وی مجدداً بر آمادگی استان تأکید کرد و گفت: ما حاضریم تا زمان آماده شدن شرایط در آن سوی مرز، فضا و تجهیزات لازم را برای استقرار گمرکات افغانستان در داخل مجموعه های مرزی خودمان در اختیار شما قرار دهیم تا هر چه زودتر رونق به بازارچه ها برگردد.
شایان ذکر است؛ این نشست در راستای توسعه روابط و همکاری های اقتصادی و تجاری استان با کشور افغانستان به ویژه ولایت فراه و نیز جذب سرمایه گذاران افغان انجام شد.
تعداد بازدید: 542
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal